Będzie nowelizacja ordynacji podatkowej

Projekt resortu finansów, który zawiera wiele zmian dla podatników i fiskusa, nie został jeszcze opublikowany. Znajduje się on w konsultacjach wewnętrznych.

Blokowane będą mogły być nie tylko firmowe konta przedsiębiorców, ale też należące do nich rachunki oszczędnościowe. Blokada potrwa 96 godzin, a nie 72 godziny jak obecnie. Skończy się za to instrumentalne wszczynanie postępowań karnoskarbowych tuż przed upływem terminu przedawnienia podatku – pisze „DGP”.

Wszystko to wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta informuje w swoim poniedziałkowym wydaniu, że projekt autorstwa Ministerstwa Finansów nie został jeszcze oficjalnie opublikowany, znajduje się w konsultacjach wewnętrznych.

Istotne zmiany dla fiskusa i podatników

Dziennik pisze, że przewidziano w nim wiele zmian, istotnych zarówno dla fiskusa, jak i dla podatników. „Przykładowo skarbówka nie odda przedsiębiorcom nadpłaconego VAT lub akcyzy, jeżeli ciężar finansowy zawyżonego podatku poniósł już konsument, płacąc więcej za towar lub usługę. Przed odmową zwrotu nadpłaty fiskus będzie musiał wykazać, że przedsiębiorca nie poniósł finansowego uszczerbku” – podkreśla „DGP”.

Zaznacza przy tym, że jednak najważniejsze zmiany dotyczą wspomnianego już przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz blokowania kont. „Od czerwca 2023 r. wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe nie wstrzyma już biegu przedawnienia podatku. Dzisiejszy przepis – jak twierdzą podatnicy oraz ich doradcy – fiskus wykorzystuje instrumentalnie, po to właśnie, aby nie dopuścić do przedawnienia” – dodaje dziennik. 

Źródło: Biznes Interia, PAP

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *