Czy sądy administracyjne udźwigną tzw. Polski Ład

Przy obliczaniu składki zdrowotnej będą uwzględniane różnice remanentowe. Tak wynika z projektu nowelizacji Polskiego Ładu firmowanego przez Ministerstwo Finansów, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

– Taka poprawka jest konieczna, inaczej przedsiębiorcy, którym został towar na koniec 2021 r., zapłacą przy jego sprzedaży składkę zdrowotną od czystego przychodu – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Polski Ład stanowi, że składkę zdrowotną liczą od dochodu z działalności gospodarczej. Na skali wyniesie 9 proc., na liniówce 4,9 proc. Przedsiębiorcy będą liczyć składkę zdrowotną od dochodu. Ale bez remanentu. Przez to stracą.

Remanent ma znaczenie

Z Polskiego Ładu wynika, że przy liczeniu podstawy wymiaru składki nie uwzględnia się różnic remanentowych. Powoduje to katastrofalne skutki dla tych, którzy sprzedadzą towary z zeszłego roku.

Oto przykład przygotowany przez Magdalenę Michałowską ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych. Na koniec 2021 r. przedsiębiorcy został towar za 1 mln zł, który wykazał w obowiązkowym remanencie. Sprzeda go w marcu za 1,2 mln zł. Przy wyliczaniu dochodu na potrzeby PIT uwzględnia różnice remanentowe. Zapłaci więc podatek od faktycznie uzyskanego dochodu, czyli od 200 tys. zł. Remanent nie będzie miał natomiast wpływu na składkę zdrowotną. Zapłaci ją więc od 1,2 mln zł. Jeśli jest na liniowym PIT, składka wyniesie 58,8 tys. zł, jeśli na skali, aż 108 tys. zł.

Rzeczpospolita, informując o problemie w grudniu zwracała uwagę, że składkę zdrowotną trzeba będzie zapłacić nawet wtedy, gdy przedsiębiorca nic na transakcji nie zarobi.

O problemie zrobiło się też ostatnio głośno w innych mediach, zainteresował się nim także rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów w końcu zareagowało. W projekcie nowelizacji Polskiego Ładu jest wyraźnie napisane, że dochód na potrzeby składki będzie liczony z uwzględnieniem różnicy remanentów.

– Ta zmiana spowoduje, że przedsiębiorca z naszego przykładu zapłaci składkę zdrowotną od 200 tys. zł. Czyli 9,8 tys. zł na liniówce lub 18 tys. zł na skali – tłumaczy Magdalena Michałowska.

Źródło: Rzeczpospolita
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach wprowadzonych w Polskim Ładzie dowiedz się na szkolenie

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *