Dlaczego warto pracować w księgowości

Niezależnie od firmy, jej branży czy sposobu działalności w każdej z nich pojawia się jeden dział. Księgowość. Czy warto zatem zainteresować się pracą w księgowości?

Praca w księgowości nie polega na liczeniu. Dziś to przede wszystkim znajomość prawa podatkowego i programów księgowych, które zautomatyzowały pracę. Ich wiedza powinna być cały czas aktualna i na bieżąco poszerzana.  Do tego, aby pracować w księgowości należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, nie być karanym za określone przestępstwa oraz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. A jakie są zalety pracy w księgowości? Przedstawiamy je poniżej.

Szybka ścieżka awansu

Dział księgowości ma jasną i przejrzystą ścieżkę awansu w strukturze. Początkujące osoby zaczynają pracę jako młodsi księgowi a do ich zadań zalicza się takie rzeczy jak bieżąca weryfikacja i księgowanie czy pomoc w przygotowaniu raportów. Następnie po nabraniu kilkuletniego doświadczenia można zostać samodzielnym księgowym.  Na tym poziomie współpracujemy z zewnętrznymi podmiotami takimi jak ZUS czy urzędy skarbowe. Po czasie można awansować na stanowisko głównego księgowego, który odpowiada za pracę całego zespołu w swoim dziale. Najwyższym możliwym poziomem jest zostanie dyrektorem finansowym. Osoba pełniąca te funkcję całościowo zarządza budżetem firmy.  Księgowi mogą być także specjalistami od controllingu, analitykami lub skupić się tylko na sprawach związanych z kadrami.

Stałe podnoszenie kompetencji

Rozwój w strukturze księgowej wymaga również rozwoju osobistego. Księgowi muszą cały czas być na bieżąco ze zmianami w prawa. Dlatego są oni wysyłani na szkolenia z zakresu zmian podatkowych, fakturowania czy rozliczenia bilansu księgowego. Aktualizacje przepisów pojawiają się praktycznie w każdym roku podatkowym także można spodziewać się bycia na szkoleniach przynajmniej 2 razy w roku. 

Dodatkowo księgowi, aby awansować na głównego księgowego czy dyrektora finansowego zdają egzaminy, które potwierdzają ich umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Mogą być one zarówno w zakresie polskiej rachunkowości jak i międzynarodowej. To m.in certyfikat ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) oraz CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Księgowy może także zdobyć certyfikat biegłego rewidenta.

Duża liczba ofert pracy

Zapotrzebowanie na stanowiska dla księgowych stale rośnie. Oprócz etatowych pracowników, na popularności zyskują prywatne biura rachunkowe skupiające kilkuosobowe zespoły. Księgowi pracują też indywidualnie wykonując jednostkowe zlecenia dla wielu podmiotów. Są oni potrzebni w każdej branży, co daje niezliczone kierunki, w których można podążać. To też stanowi wyzwanie, dzięki któremu można zacząć realizować się zawodowo i spełniać w różnych kierunkach.  O najlepszych firmy rywalizują ze sobą przez co odbija się to na statusie księgowych i ich warunkach zatrudnienia.

Wysokie zarobki

Zawód księgowego ze względu na dużą odpowiedzialność i zróżnicowanie zadań jest dobrze opłacany. Dokładna wysokość zależy od formy świadczenia usług oraz profilu przedsiębiorstwa a także zakresu obowiązków. Dodatkowo księgowi mogą liczyć na opłacanie przez pracodawcę szkoleń w celu ich rozwoju zawodowego i zdobycia wiedzy na temat aktualnie panujących przepisów prawnych.  Będą to zarówno szkolenia związane z aktualizacją obecnych przepisów prawnych jak i  szkolenia z zupełnie nowych narzędzi wprowadzanych takich jak np. Krajowy System e-Faktur.

Stabilność i brak rywalizacji

Praca w dziale księgowym nie polega na rywalizacji pomiędzy poszczególnymi osobami. Tutaj należy wykonać swoje zadania, tak by inna osoba mogła wykonać swoje. W końcu wszyscy dążą do tego samego. Aby bilans zysków i strat wyszedł na zero i nie został popełniony żaden błąd. Praca w księgowości jest stabilnym rodzajem pracy, w których zadania są powtarzalne.  Osoby pracujące w księgowości charakteryzuje odporność na stres, efektywna organizacja czasu pracy czy wysoka komunikatywność. Cieszy się on także dużym prestiżem społecznym ze względu na fakt dużej odpowiedzialności jaką mają księgowi.

Księgowy  to jeden z tych zawodów, które będzie potrzebny zawsze. Wciąż powstają nowe firmy a każda z nich potrzebuje mieć prowadzone finanse i dział księgowy. Specjaliści z tego zakresu nie będą narzekali nigdy na brak pracy.


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *