e-Urząd Skarbowy już w I połowie 2021?

Od początku zeszłego roku Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie e-Urzędu Skarbowego. Projekt ustawy zmieniającej w tym przedmiocie pojawił się w końcu w wykazie prac legislacyjnych RM.

E-Urząd Skarbowy będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dedykowanym podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym oraz notariuszom. System ma funkcjonować w formie portalu internetowego oraz aplikacji mobilnej, które zastąpią funkcjonujący obecnie Portal Podatkowy o bardzo ograniczonej funkcjonalności. Będzie umożliwiał dwustronną komunikację z urzędem skarbowym bez potrzeby osobistego stawiennictwa czy przesyłania pism za pośrednictwem operatora pocztowego.

W e-Urzędzie w sposób automatyczny będzie można uzyskać podstawowe zaświadczenia, tj. przykładowo zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach czy o wysokości zaległości podatkowej. Można się też spodziewać, że podatnicy będą mogli automatycznie uzyskać swój certyfikat rezydencji podatkowej.

Automatyzacji ma podlegać także proces odpowiedzi na składane do urzędów zapytania ze strony komorników i innych organów egzekucyjnych. Oznacza to, że realizacja czynności związanych z postępowaniem egzekucyjnym będzie możliwa za pomocą komunikacji elektronicznej.

System na początkowo załatwianiu spraw głównie z zakresu podatku VAT i podatków dochodowych – CIT i PIT. Ministerstwo nie zapowiada rozszerzenia zakresu spraw, które będzie można załatwić w e-Urzędzie o kolejne podatki, np. podatek handlowy czy podatek od czynności cywilnoprawnych. W e-Urzędzie Skarbowym nie będzie można również załatwić spraw związanych z podatkami lokalnymi.

Planowany termin przyjęcia projektu to I kwartał 2021 r.


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 88 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz