Przedawnienie wierzytelności pieniężnych

Na podstawie treści art. 117 § 2 K.c. po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z tego zarzutu. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. Według przepisów kodeksu cywilnego – jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej – termin przedawnienia roszczeń pieniężnych wynosi dziesięć lat.

Termin ten jest krótszy w stosunku do roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wówczas termin przedawnienia wynosi trzy lata. Mocą treści art. 55 K.c. roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się z upływem dwóch lat. Wskazać należy, że dochodzenie w postępowaniu sądowym wierzytelności przedawnionych może okazać się bezskuteczne. Wyjaśnienia wymaga, że bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wymagalność roszczenia oznacza zaś, że uprawniony może skutecznie domagać się jego realizacji. A zatem staje się ono wymagalne w ostatnim dniu przewidzianego dla zobowiązanego terminu do spełnienia świadczenia. Jednocześnie bieg przedawnienia przerywa każda czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, jeżeli oczywiście czynność taka została przedsięwzięta w celu dochodzenia lub ustalenia roszczenia albo zmierza do zaspokojenia wierzyciela czy choćby zabezpieczenia roszczenia. Przedawnienie zostaje przerwane także przez wszczęcie mediacji czy wreszcie przez uznanie roszczenia przez osobę (fizyczną lub prawną), przeciwko której owo roszczenie przysługuje.

Zarzut przedawnienia, ma charakter zarzutu peremptoryjnego czyli trwale obezwładniającego roszczenie wierzyciela.  Zarzut przedawnienia  nie musi być podniesiony w toku procesu, może on być podniesiony także przed wytoczeniem powództwa, gdy tylko wierzyciel zażąda od dłużnika spełnienia świadczenia. Jeżeli wierzyciel nie zgodzi się z podniesionym poza sądem zarzutem przedawnienia i pomimo to wystąpi do sądu z przedawnionym roszczeniem przeciwko dłużnikowi, wówczas w toku postępowania, w razie podniesienia przez dłużnika zarzutu przedawnienia, sąd oddali wniesione powództwo, jednocześnie obciążając wierzyciela kosztami przeprowadzonego postępowania sądowego.

Dodaj komentarz