Influencerzy powinni płacić podatek za „kawki”

Pieniądze płynące z serwisu Patronite czy BuyCoffee,  w wielu przypadkach powinny być opodatkowane. Taki postulat zgłasza bezprawnik.pl

Serwis pisze, że kilka dni temu jedna z polskich influencerek, opublikowała post, pod którym rozpętała się dyskusja co do obowiązku zapłaty podatku od dochodów uzyskiwanych poprzez popularne platformy. Chodzi o serwisy Patronite oraz BuyCoffee.

„To świetne platformy pozwalające twórcy uzyskiwać pieniądze w formie darowizny za swoją działalność. W Polsce zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od osób fizycznych z podatku zwolnione są darowizny do kwoty 4920 złotych w ciągu pięciu lat. Czyli jeśli masz 100 patronów i każdy darowuje ci kwotę niższa w ciągu 5 lat od od 4920 to masz 492.000 bez podatku” — napisała na Instagramie.

„Jeżeli prześledzimy profile twórców posiadających konta na Patronite lub BuyCoffee okaże się, że często nie są to bezinteresowne darowizny za ładne oczy, a konkretna oferta. Twórcy w zamian za symboliczną kwotę oferują publikacje konkretnych treści, dostęp do dodatkowych materiałów, grup na Facebooku, zamknięte spotkania tylko dla patronów czy pocztówki z podróży” — pisze bezprawnik.pl i zauważa, że w świetle prawa oferują konkretne usługi w zamian za opłatę.

Źródło: Business Insider Polska

Webinar podatkowy 


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *