Koniec popularnej ulgi w podatkach

Rok 2021 jest ostatnim, za który można odliczać wydatki na leki. Resort finansów po cichu kasuje ulgę rehabilitacyjną, z której obecnie korzysta wiele osób.

Dziennik wyjaśnia, że ulga rehabilitacyjna umożliwia m.in. odliczenie od dochodu wydatków na przepisane farmaceutyki. Skorzystać z niej mogą osoby dysponujące orzeczeniem o niepełnosprawności, a także renciści.

„Odliczeniu podlegają wydatki przekraczające 100 zł miesięcznie. Jeśli ktoś np. w lutym 2021 r. wydał na leki przepisane przez lekarza 250 zł, kwotę 150 zł może odliczyć od dochodu. Co ważne, nie ma żadnego górnego limitu odliczenia” – zaznacza gazeta.

Zmiany w uldze rehabilitacyjnej

Wkrótce jednak wiele osób straci możliwość skorzystania z tej ulgi. Wszystko przez podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. W efekcie osoby, które dzięki Polskiemu Ładowi zostały zwolnione z podatku dochodowego, nie będą miały jak skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej — zauważa „Fakt”.

W sprawie interweniowali już Rzecznik Praw Obywatelskich czy Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Zmian domagało się także ministerstwo rodziny.

Na tym niektórzy skorzystają podwójnie. Nowa luka w Polskim Ładzie

Resort finansów nie przychylił się jednak do próśb. „To oznacza, że już przy rozliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne w 2023 r. seniorów może czekać rozczarowanie” – czytamy.

Źródło: Fakt, money.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *