Korzystne zmiany w PIT od 2023

Dzięki Niskim Podatkom PIT będzie mniejszy. Od stycznia 2023 rok Ministerstwo Finansów wprowadza kolejne rozwiązania dotyczące kwoty wolnej od podatku.

Reforma podatków została rozłożona na 2 etapy. Już w lipcu 2022 r. obniżyliśmy stawkę PIT do 12 proc. przy pozostawieniu wysokiej kwoty wolnej (30 tys. zł) i wyższego progu podatkowego (120 tys. zł).

Od stycznia 2023 r. wprowadzamy elastyczniejsze zasady stosowania kwoty wolnej. Będzie można ją stosować nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Dzięki temu wieloetatowcy i zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2 nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty. Tym samym otrzymywać będą wyższe wynagrodzenie na rękę już w trakcie roku.

Niskie podatki to również szereg innych preferencji. To emerytura do 2500 zł bez PIT, to PIT-0 dla pracującego seniora, powracających zza granicy, rodzin 4+. To również 1,5 proc. dla Organizacji Pożytku Publicznego, preferencyjne rozliczenie dla samotnych rodziców oraz szereg nowych preferencji prorodzinnych.

Korzystniejsze rozliczenie za 2022 r.

Rozliczając swój PIT w przyszłym roku będziemy składać – tak jak w ubiegłych latach – jedno roczne zeznanie podatkowe z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących zasad i parametrów.

Dla niektórych podatników rozliczenie z ulgą dla klasy średniej (uchyloną 1 lipca br.) może okazać się korzystniejsze. Takie osoby (może to być 1 osoba na 1 tysiąc) otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku.

Podatnik nie musi samodzielnie obliczać różnicy ani ustalać korzystniejszego dla siebie sposobu rozliczenia – Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za niego. Urząd skarbowy obliczy hipotetyczny podatek z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej. Jeśli będzie on niższy od należnego podatku wykazanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym, to urząd wyśle mu (pocztą lub przez e-US) informację o wystąpieniu różnicy i wysokości kwoty do zwrotu. W rozliczeniu PIT, podobnie jak w ubiegłych latach pomoże nam usługa Twój e-PIT dostępna w e-US.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *