Elementy polityki rachunkowości zgodnie z MSSF/MSR

Przyjecie i udokumentowanie w sposób prawidłowy zasad rachunkowości dotyczących konkretnej jednostki gospodarczej jest jednym z wymogów prawidłowości systemu rachunkowości finansowej a tym samym sprawozdania finansowego przedstawianego szerokiemu kręgowi odbiorców.
Paragraf 5 MSR 8 określa zasady (politykę) rachunkowości jako konkretne prawidła, metody, konwencje, reguły i praktyki przyjęte przez jednostkę przy sporządzaniu i prezentacji sprawozdań finansowych.
Jednocześnie wskazuje iż wymogi dotyczące ujawniania informacji na temat zasad (polityki) rachunkowości, z wyjątkiem informacji ujawnianych na temat zmian zasad (polityki) rachunkowości, zawarte są w MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych.

Jakimi zasadami należy kierować się tworząc politykę rachunkowości w jednostce.

Po pierwsze należy pamiętać, że konkretny standard lub interpretacja mają zwykle bezpośrednie zastosowanie do transakcji, innych zdarzeń bądź warunków. W takiej sytuacji zasada bądź zasady (polityka) rachunkowości zastosowane do tej pozycji muszą być ustalone w oparciu o ten standard lub interpretację. Oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich wytycznych stosowania dołączonych do standardu lub interpretacji, wydanych przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB).
Na przykład MSR 16 Rzeczowe aktywa trwałe przewiduje możliwość wyceny tych aktywów wg jednego z dwóch modeli: modelu kosztowego lub modelu wartości godziwej. Zastosowanie tych modeli wyceny wiąże się jednak z wypełnieni szeregu warunków. Polityka rachunkowości przyjęta w jednostce powinna szczegółowo opisywać możliwości zastosowania ww. modeli wyceny i okoliczności ich stosowania.

Po drugie MSSF stanowią kompletny zbiór zasad rachunkowości. Ich zastosowanie, zdaniem decyduje o przydatności i wiarygodności informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Jednak możliwe są odstępstwa od stosowania zbioru MSSF -te zasady nie muszą być stosowane, jeśli skutek ich zastosowania jest nieistotny. Nie wolno jednak wprowadzać odstępstw od wymogów MSSF w celu zaprezentowania założonej przez podmiot sytuacji finansowej, wyniku finansowego, czy też przepływów pieniężnych. Oznacza to iż nie jest dozwolone niestosowanie wymogów MSSF w celu osiągnięcia jakiego założonego przez jednostkę celu w zakresie zaprezentowania obrazu sytuacji finansowej lub majątkowej.

Po trzecie zdarza się iż pewne zagadnienie nie jest uregulowane w MSSF/MSR. W takiej sytuacji kierownictwo jednostki powinno opracować własne założenia biorąc pod uwagę iż informacje uzyskane w ten sposób powinny być przydatne dla użytkowników w procesie podejmowania decyzji gospodarczych, wiarygodne oraz zapewniać aby sprawozdanie finansowe:
wiernie przedstawiało sytuację finansową i wyniki finansowe oraz przepływy pieniężne jednostki
odzwierciedlało ekonomiczną treść transakcji, innych zdarzeń i warunków, a nie tylko formę prawną;
było obiektywne, czyli bezstronne;
było zgodne z zasadą ostrożnej wyceny; oraz
było kompletne we wszystkich istotnych aspektach.

Podstawa prawna
Par 5-10 MSR 8

zobacz również:

Dodaj komentarz