Ministerstwo finansów wydało ostrzeżenie w sprawie wydawania tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego

Ostrzeżenie wydane przez Ministerstwo Finansów dotyczy branży gastronomicznej. W wydanym komunikacie MF przypomina, że każdy przedsiębiorca prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zobowiązany jest do rejestracji takiej sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, wydrukowania paragonu fiskalnego i wydania go klientowi. Ministerstwo przypomina, że wydanie paragonu jest obowiązkiem kelnera i nie jest uzależnione od prośby klienta, ani od tego, czy klient podejdzie odebrać paragon – paragon ma być klientowi wręczony, a więc w szczególności przyniesiony do stolika przy którym klient siedzi.

Z obserwacji stosowanej praktyki wynika, iż nie wszyscy podatnicy stosują się do tego obowiązku. Często w miejsce paragonu fiskalnego klient otrzymuje rachunek lub paragon kelnerski. Może mieć on postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako „pokwitowanie wpłaty”. Może to być również dokument, który jest zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej. Ministerstwo Finansów przypomina, iż taka praktyka jest niezgodna z przepisami i może rodzić negatywne konsekwencje zarówno dla przedsiębiorcy, kierownika zmiany jak i kelnera. Brak rejestracji transakcji za pomocą kasy fiskalnej oznacza zazwyczaj, że usługa została wykonana w tzw. szarej strefie – a więc podatki nie trafiły do budżetu. Wydanie rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego świadczyć może o ukrywaniu prawdziwych obrotów przedsiębiorcy. Brak zaewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i niewydanie paragonu klientowi wiąże się z odpowiedzialnością karna skarbową i mandatem w wysokości od 200 zł do 4 000zł.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów ostrzega, że branża gastronomiczna jest zidentyfikowana przez organy podatkowe, jako branża o jednym z najwyższych stopni ryzyka działalności w szarej strefie i prawdopodobieństwo kontroli prawidłowości fiskalizacji obrotu w tej branży jest bardzo duże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *