\”Nic o nas bez nas\”? – czyli o przeniesieniu wierzytelności przez bank

Oczywiście jest to bardzo często mylne wyobrażenie, jednak często sam zwrot „windykacja” budzi strach lub co najmniej obawę.
Tym samym powstaje pytanie czy bank może przenieść naszą wierzytelność bez naszej zgody, na firmę windykacyjną. Niestety odpowiedź brzmi: tak. O ile bank ma obowiązek powiadomienia o przeniesieniu wierzytelności, to dłużnik jest jednak stroną bierną, bez możliwości „zawetowania”. W związku z tym zgoda, lub jej brak, nie ma znaczenia dla skuteczności przeniesienia.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *