Niższa akcyza dla winiarzy i cydrowników z podpisem Prezydenta

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wesprze małych, regionalnych producentów napojów alkoholowych. Dzięki nowym rozwiązaniom drobni, niezależni producenci napojów alkoholowych płacić będą od swoich wyrobów o połowę niższą akcyzę.

28 grudnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą tych zmian było Ministerstwo Finansów. Za zmianą przepisów głosowała większość klubów parlamentarnych w Sejmie.

– Ta nowelizacja to porozumienie między podziałami. Inicjatywa MF zjednoczyła niemal wszystkich posłów. Niemal jednogłośne przyjęcie tych zmian przez Sejm, świadczy o tym, jak bardzo są one potrzebne i jak były wyczekiwane – wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ulga dla polskich producentów

Projekt ustawy zakłada, że mali niezależni producenci napojów alkoholowych, będą korzystać z obniżonej o połowę stawki akcyzy.

Dotyczy to:

 • małych producentów wina,
 • małych producentów napojów fermentowanych (np. małych producentów win owocowych, cydrów),
 • małych producentów wyrobów pośrednich (w tym małych producentów wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).

Ponadto 50 proc. podstawowej stawki akcyzy zapłacą gorzelnie należące do producentów owoców produkujące alkohol etylowy z owoców dostarczonych im przez sadowników. Roczny limit w takim przypadku określony na 30 litrów czystego alkoholu będzie dotyczył producenta owoców i osób z nim zamieszkujących, pod warunkiem przeznaczenia alkoholu wyłącznie do konsumpcji własnej.

– To dobra wiadomość dla małych, lokalnych producentów napojów alkoholowych np. miodów pitnych, nalewek, wina i cydrów. Już od przyszłego roku będą oni korzystać z niższej – i to o połowę – stawki akcyzy – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Preferencje wynikają z wdrożenia zmienionej unijnej dyrektywy alkoholowej. Są to jednak zmiany fakultatywne, czyli nieobowiązkowe.

– Polska obniży akcyzę po to, żeby ułatwić prowadzenie działalności i rozwój małych producentów napojów alkoholowych, czyli rodzinnych firm, często produkujących wyroby tradycyjne i regionalne. O taką zmianę apelowali m. in. mali winiarze i cydrownicy. Takich firm jest już w Polsce około 150, z czego większość to producenci wina. Ok 10 podmiotów to producenci cydrów, perry i miodów pitnych. W efekcie wprowadzonych zmian, liczba mniejszych firm produkujących dobre, regionalne produkty, może w ciągu najbliższych lat zwiększyć się nawet kilkukrotnie – wskazuje wiceminister Sarnowski.

Stawki akcyzy na alkohol

Stawki akcyzy na napoje alkoholowe wynoszą obecnie:

 • alkohol etylowy: 6275,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie;
 • piwo: 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu;
 • wino: 174,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • napoje fermentowane: 174,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • wyroby pośrednie: 350,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

W przyszłym roku – po wejściu w życie przepisów dotyczących podwyższenia stawek akcyzy na używki – stawki akcyzy na napoje alkoholowe wyniosą:

 • alkohol etylowy: 6903,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie;
 • piwo: 9,43 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu;
 • wino: 191,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • napoje fermentowane: 191,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • wyroby pośrednie: 385,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Polskie piwo, wino, cydr

Dzięki nowelizacji przepisów mali niezależni producenci napojów alkoholowych będą płacić nie 100 proc. tylko 50 proc. stawki akcyzy. Na zmianach zyskają polscy rolnicy i sadownicy – generalnie podmioty spełniające definicję małych producentów napojów alkoholowych.

Mali producenci piwa korzystają – już od 1 stycznia 2018 r. – z obniżonej stawki akcyzy (50 proc. z 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato).

Źródło: PAP Media Room

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *