Nowa Ordynacja podatkowa – większe bezpieczeństwo czy poczucie braku pewności prawa?

10 kwietnia br. opublikowano projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Jedną z najważniejszych zmian są nowe regulacje w zakresie wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Projekt zakłada, by obowiązujące interpretacje indywidualne straciły ważność w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy. Zmiana w szczególności dotyczy podmiotów powiązanych. Będą one bowiem zobowiązane do wspólnego wystąpienia o interpretacje grupowe, obwarowane większymi wymogami. Między innymi we wniosku o wydanie interpretacji trzeba będzie wskazać uzyskane bądź oczekiwane korzyści z danej transakcji, a także zadeklarować okres, w jakim wystąpią korzyści z danej transakcji.
Ministerstwo zmianę przepisów uzasadnia tym, że moc ochronna interpretacji indywidualnych „bywa nadużywana” i przywołuje przykłady z publikowanych na stronie MF ostrzeżeń przed optymalizacją podatkową. Chodzi o sytuacje, w których z wnioskiem o interpretacje wnioskowały spółki w organizacji lub spółki nie prowadzące jeszcze żadnej działalności. Następnie po uzyskaniu interpretacji były „dostarczane” przedsiębiorcy, który zdecydował się na wdrożenie optymalizacji podatkowej.
Zaprojektowana nowa Ordynacja podatkowa przewiduje wprowadzenie wiele innych instytucji, o których będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *