Nowy podatek na odbudowę po trzęsieniu ziemi

Turcja wprowadziła jednorazowy podatek dla firm mający pokryć koszty odbudowy kraju po trzęsieniu ziemi. Analitycy ostrzegają jednak, że podatek może zostać utrzymany, jak działo się to w przeszłości z innymi „jednorazowymi” podatkami. Niektóre funkcjonują od ponad 20 lat.

Parlament Turcji wprowadził 10% podatek dla firm. Środki zostaną przeznaczone na rządowy projekt odbudowy regionów dotkniętych trzęsieniami ziemi z 6 lutego.

— Po katastrofie stulecia, która pogrążyła nas wszystkich w głębokim smutku, postanowiliśmy wprowadzić jednorazowy dodatkowy podatek w celu wyeliminowania warunków negatywnie wpływających na życie ogółu, zaspokojenie pilnych potrzeb obywateli oraz zapewnienie środków na odbudowę regionów — powiedział Mustafa Elitas, poseł Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Polityk dodał, że z opłaty wyłączone zostaną firmy znajdujące się w 11 prowincjach Turcji dotkniętych trzęsieniami ziemi.

Trzęsienie ziemi w Turcji. „Jednorazowy” podatek dla firm

Analitycy, na których powołał się portal Balkan Insight, ostrzegli jednak, że nominalnie jednorazowy podatek może zostać utrzymany, tak jak działo się to w przeszłości z innymi „jednorazowymi” podatkami nakładanymi w następstwie trzęsień ziemi. Po trzęsieniu z 1999 r. ówczesny rząd Turcji wprowadził kilka „jednorazowych” podatków, które funkcjonują do dziś.

W wyniku katastrofy, która nawiedziła Turcję 6 lutego 2023 r., zginęło ponad 45 tys. osób. Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) poinformował we wtorek, że koszt naprawy zniszczeń przekroczy 100 mld dol.

Źródło: PAP

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *