Polski Ład – jak rozliczą się zawody medyczne?

„Polski Ład” zmienił zasady opodatkowania osób, które wykonują zawody medyczne. Z jakich form opodatkowania mogą teraz korzystać? 

W myśl zmian jakie zostały wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. w przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie) podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, nie mogą korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli wykonują tę działalność na rzecz:

  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,
  •  osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki oraz pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, które we wnioskach PIT-16 złożonych przed obecnym rokiem wskazali jako odbiorców świadczeń np. szpitale i przychodnie, nie mają już prawa do opodatkowania swojej działalności w formie karty podatkowej.

Jaki wybór mają medycy?

Aktualnie osoby świadczące usługi w zakresie zdrowia ludzkiego mogą wybrać rozliczanie:

  • na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
  • podatek liniowy lub
  •  ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Do 20 lutego trzeba wybrać formę opodatkowania

Osoby, które nie złożą oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do 20 lutego 2022 r., będą automatycznie rozliczane na zasadach ogólnych według skali podatkowej, dlatego też warto do tego czasu przeanalizować swoją sytuację by wybrać najlepszą dla siebie formę opodatkowania.

Źródło: PIT.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się o innych zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, zapisz się na szkolenie


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *