Polski Ład zmienia opłaty za użytkowanie samochodów służbowych

Wraz z wejściem w życie ustawy Polski Ład zmianie ulega metoda naliczania ryczałtu za prywatne korzystanie z auta służbowego. Do tej pory czynnikiem determinującym opłatę była pojemność silnika, od teraz będzie to moc jednostki napędowej, ale są wyjątki.

Jak podaje portal „Auto Świat” w Polskim Ładzie nowelizacji podległa treść art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To właśnie w tym miejscu jest mowa o kwocie zryczałtowanej do przychodu ze stosunku pracy, odpowiadającej za korzystanie ze służbowych samochodów do celów prywatnych przez pracowników etatowych. Dotychczas ta kwota była uzależniona od pojemności silnika. Jej wartość wynosiła 250 zł miesięcznie dla pojazdów o pojemności silnika do 1600 cm3 oraz 400 zł miesięcznie dla aut z motorem większym niż 1600 cm3. Od 2022 r. stawki będą naliczane inaczej.

W nowym Polskim Ładzie nadal będziemy mieli podział na kwotę 250 zł lub 400 zł miesięcznie, ale tym razem o wysokości stawki będą decydowały inne czynniki. Mianowicie 250 zł będzie obowiązywać dla pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem lub spalinowych mocy do 60 kW (ok. 81,6 KM). Wyższa stawka, czyli 400 zł miesięcznie, będzie kalkulowana dla samochodów spalinowych, których moc przekracza 60 kW.

Ekologicznie, ale czy logicznie?

Odejście na pojemności silnika jest zrozumiałe i jest podyktowane przez fakt, że ten parametr nie obowiązuje w przypadku samochodów napędzanych przez odnawialne źródła energii. To ukłon w stronę ekologii.

Źródło: Auto Świat


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *