Kolejnym uprawnieniem związanym z rodzicielstwem jest prawo do urlopu wychowawczego. Przysługuje on pracownikowi (zarówno matce jak i ojcu), którzy byli zatrudnieni minimum 6 miesięcy. Chodzi tutaj o ogólny czas zatrudnienia, nie koniecznie u pracodawcy, który udziela tego urlopu.
Urlop wychowawczy może być wykorzystany w czterech częściach. Rodzice mogą z niego korzystać wspólnie przez maksymalnie 3 miesiące.
2. Urlopy – przepisy szczególne
Istnieje szereg przepisów, które niektórym grupom pracowników dają szczególne uprawnienia urlopowe.
Przykładowo osobom zatrudnionym w niektórych instytucjach lub pełniących określone funkcje przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy po przepracowaniu określonego czasu (takie prawo mają mi.in. pracownicy służb mundurowych, radcy Prokuratorii Generalnej, sędziowie i prokuratorzy).
Osobom przystępującym do egzaminu adwokackiego, radcowskiego i notarialnego przysługuje płatny urlop w wymiarze 30 dni kalendarzowych na przygotowanie się do egzaminu.
3. Urlopy okolicznościowe
– 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
– 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Chociaż nie wynika to wprost z przepisu przyjmuje się, że urlop ten powinien być udzielony w okresie jak najbliższym okoliczności, na potrzeby których jest on udzielany gdyż jego celem jest umożliwienie pracownikowi załatwienie spraw urzędowych takich jak zgłoszenie narodzin dziecka w USC, załatwienie formalności związanych ze ślubem lub pogrzebem. Wydaje się, że z urlopu okolicznościowego pracownika odwołać nie można. Z drugiej strony jeśli w trakcie takiego wolnego pracownik np. zachoruje to okoliczność ta nie powoduje przesunięcia terminu wykorzystania tego urlopu. Przepisy nie przewidują specjalnych zasad udzielania tego typu urlopów – kwestię tę można jednak uregulować w aktach wewnętrznych pracodawcy. Należy jednak pamiętać o celu takiego urlopu. W związku z powyższym o ile w przypadku urlopy związanego ze ślubem można oczekiwać, że pracownik odpowiednio wcześniej poinformuje pracodawcę o chęci skorzystania z wolnego o tyle w przypadku narodzin dziecka lub śmierci trudno oczekiwać wcześniejszego uprzedzenia.
Art. 186 Kodeksu pracy (tj. z 1998 r. Dz. U. nr 21 poz. 94 ze zm.)
§15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).