Prezes nie będzie musiał płacić nowej składki zdrowotnej

Szefowie firm chcą uciec przed nową daniną, którą wprowadza Polski Ład. Sposobem jest przyznanie odrębnego wynagrodzenia — pisze „Rzeczpospolita”.

Od nowego roku członków zarządu z powołania czeka 9-proc. składka zdrowotna. —Składkę należy liczyć od wynagrodzenia brutto i nie odliczymy jej od podatku. Oznacza to, że od stycznia pensje członków zarządu będą mniejsze o 9 proc. Składkę potrąca spółka. Musi też zgłosić członków zarządu do ZUS, na formularzu ZUS ZUA. Ma na to czas do 7 stycznia — tłumaczy „Rz” Piotr Popek, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG.

Zmiana może dotknąć nawet 80 proc. działających w Polsce spółek. Najbardziej uderzy w małe i średnie firmy, w których zarząd najczęściej działa właśnie na podstawie powołania — czytamy w dzienniku.

Powtarzające się świadczenia dla wspólnika

— Przepis ten dotyczy wspólników, a to oni z reguły są członkami zarządu, zwłaszcza w mniejszych firmach. Wynika z niego, że w umowie spółki można zobowiązać wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Przysługuje mu za to wynagrodzenie — mówi „Rzeczpospolitej” Michał Gądek, radca prawny w kancelarii Michał Gądek i Partnerzy.

Co to daje? — Wynagrodzenie jest, podobnie jak przysługujące na podstawie powołania, opodatkowane według skali. Ale nadal będzie nieoskładkowane. Ani obecne przepisy, ani Polski Ład nie przewidują takiego obowiązku — tłumaczy Michał Gądek.

Źródło: Business Insider, Rzeczpospolita

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *