Wycena operacji z tytułu umów rozliczanych w walutach obcych wg projektu zmian do KSR 5

Omawiano między innymi sposoby wyceny poszczególnych operacji przy umowach fakturowanych w walutach obcych. Zgodnie z projektem jeśli  umowa leasingu, najmu, dzierżawy przewiduje, że rozrachunki z jej tytułu lub rozrachunki i zapłata nastąpią w walucie obcej, to korzystający powinien wyceniać w złotych przyjęte w leasing finansowy składniki aktywów, czyli na środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz zobowiązanie z tego tytułu, wyrażone w walucie obcej. Kursem stosowanym do tej wyceny powinien być , przy zastosowaniu ogłoszony przez NBP średni kurs przewidzianej w umowie waluty na dzień poprzedzający datę przejęcia przedmiotu leasingu.
Z kolei korzystający, najemca, dzierżawca wycenia w złotych wyrażone w walucie obcej zobowiązanie z tytułu opłaty za leasing  operacyjny, najem lub dzierżawę przy zastosowaniu ogłoszonego przez NBP średniego kursu przewidzianej w umowie waluty nadzień poprzedzający datę odpowiedniej faktury wystawionej przez finansującego. Do zapłaty zobowiązań wynikających z powyższych umów należy zastosować kurs faktycznie zastosowany – gdy zapłata nie następuje z rachunku walutowego, kurs, po jakim wyceniono waluty obce w momencie ich wpływu na rachunek walutowy, przy zastosowaniu metody wyceny rozchodu określonej w przyjętych przez korzystającego, najemcę, dzierżawcę zasadach (polityce) rachunkowości – gdy spłata nastąpiła z rachunku walutowego. Oznacza to wycenę rozchodu zgodnie przyjętą w świetle art. 35 ust 8 uor ( LIFO, FIFO, koszt średni) albo na podstawie art. 30 ust 2 pkt 2 gdy nie jest zasadne zastosowanie kursu faktycznego przy wykorzystaniu kursu średniego ogłoszonego przez NBP w dniu roboczym poprzedzającym dzień dokonania zapłaty.

Z kolei finansujący wycenia w złotych należność z tytułu leasingu finansowego wyrażoną w określonej w umowie walucie obcej przy zastosowaniu ogłoszonego przez NBP średniego kursu tej waluty na dzień poprzedzający datę przekazania korzystającemu przedmiotu leasingu. Do wyceny w złotych wyrażonej zgodnie z umową w walucie obcej należności z tytułu leasingu operacyjnego, najmu, dzierżawy przez finansującego należy  zastosować ogłoszony przez NBP średni kurs tej waluty na dzień poprzedzający datę odpowiedniej faktury

I analogicznie do wyceny otrzymanej zapłaty finansujący zastosuje kurs faktycznie zastosowany gdy zapłata nie wpływa na rachunek walutowy, albo średni kurs danej waluty ogłoszonym przez NBP, obowiązujący na dany dzień poprzedzający dzień wpływu środków jeżeli zapłata wpływa na rachunek walutowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *