Przedsiębiorcy się buntują. Przez Polski Ład

Ponad 42 tysiące osób podpisało się pod petycją Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Petycja krytykuje pomysły Polskiego Ładu dotyczące obciążeń podatkowych polskich przedsiębiorców.

Główny sprzeciw przedsiębiorców budzi propozycja dotycząca składki zdrowotnej. W obecnych regulacjach przedsiębiorcy mogą odliczać składkę od podatku. W pakiecie podatkowym Polskiego Ładu takiej możliwości już nie będzie, dlatego też środowisk związane z przedsiębiorcami uważają, że będzie to tak naprawdę nowy podatek nałożony przez rząd.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz jest zdania, że Polski Ład ma być wprowadzony kosztem polskich przedsiębiorców. W szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. Według danych Rzecznika MŚP w 2019 roku było ok. 700 tysięcy takich firm w Polsce.

Według rzecznika reforma podniesie obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

Rząd zastanawia się

Minister finansów Tadeusz Kościński kilka dni temu poinformował, rząd zastanawia się nad stopniowym wprowadzaniem obowiązku składki.

– Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc. i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać – mówił w Polskim Radiu minister finansów. Pojawiły się też doniesienia medialne, z których wynikało ,że rząd zastanawia się także nad wycofaniem się z pomysłu dotyczącego składki zdrowotnej.

 

Źródło: Money.pl

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 biuro@adn.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *