Pułapka na ryczałtowców. Dopłacą 650 tysięcy złotych

„Wiele osób namówionych przez rząd do przejścia na uproszczone opodatkowanie ryczałtem zostało wmanewrowanych w pułapkę” — uważa Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Odczują to przy rocznych rozliczeniu.

O problemach mikroprzedsiębiorców, którzy dali się namówić rządowi do przejścia na ryczałt — pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Jak czytamy, problem może dotyczyć nawet 650 tys. osób, które przy rozliczeniu rocznym będą musiały po kilka tysięcy złotych składki zdrowotnej.

„Wielu z nich już teraz zorientowało się, że za kilka miesięcy będą musieli dopłacić składkę zdrowotną, jeśli ich roczne przychody przekroczą 60 tys. zł lub 300 tys. zł. Dla pozostałych tym momentem będzie roczne rozliczenie podatków i składek, które będą musieli złożyć do końca kwietnia 2023 r.” — czytamy.

Jak wylicza dziennik, przy 60 tys. zł przychodu dopłata ma wynosić ponad 2,6 tys. zł, a przy 300 tys. ponad 5 tys. zł.

„Wiele osób namówionych przez rząd do przejścia na uproszczone opodatkowanie ryczałtem zostało wmanewrowanych w pułapkę. To efekt sztywnego progu, po którego przekroczeniu powstaje obowiązek wysokiej dopłaty” — komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Źródło: Business Insider Polska/Dziennik Gazeta Prawna

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *