Recepta na niższy podatek od nieruchomości

Zgodnie z przyjętymi na ten rok stawkami maksymalnymi podatek od nieruchomości może wynosić maksymalnie 23,03 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni związanej z prowadzeniem działalności. Jest to zatem stosunkowo wysoka stawka.
Ustawodawca dopuścił jednak preferencyjne stawki dla określonych usług. Mianowicie, z preferencyjnej stawki można skorzystać w przypadku powierzchni zajętych na świadczenia zdrowotne. W takim wypadku stawka wynosi 4,68 zł za każdy metr kwadratowy. Tym samym obciążenie jest niemal pięciokrotnie mniejsze.
W związku z tym przeznaczenie części powierzchni hotelowych lub części powierzchni handlowych, na taki rodzaj usług, będzie wiązać się z obniżeniem stawki za podatek od nieruchomości. Warto w tym miejscu wskazać, że preferencyjna stawka może dotyczyć również powierzchni przeznaczanej na część administracyjną, czy części wspólne.
Podstawa prawna:

  • Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2013 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2014 r.
  • Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych Dz. U. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.      

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *