Wdrożono nowe zasady planowania i ewidencji księgowej opartej na zasadzie budżetowania zadaniowego. Wprowadzone zmiany dotyczą odmiennych zasad planowania wydatków oraz bardziej „dojrzałego” podejścia do planowania długoterminowego w ujęciu kompleksowym. Zmiany zostały wymuszone częściowo poprzez regulacje unijne, jednak ich głównym celem jest zwiększenie efektywności wydatkowania środków publicznych. Należy się jednak zastanowić, czy zmiana kilku formularzy planistyczno – sprawozdawczych jest w stanie zmienić cokolwiek, zwłaszcza podniesienie sprawności funkcjonowania państwa?
Doświadczenia pokazują, że sama ewidencja księgowa i sprawozdawczość nie są w stanie niczego zmienić, czy też polepszyć. Nie należy jednak zapominać, że istotą ewidencji księgowej i sprawozdawczości jest dostarczanie wiarygodnej informacji niezbędnej do podejmowania decyzji bieżących – operacyjnych jak również długoterminowych – strategicznych. Tak więc we właściwych rękach właściwa informacja jest najważniejszym orężem do podejmowania zmian w zakresie wydatkowania środków publicznych. W przypadku zasad budżetowania zadaniowego, dzięki nowym formularzom sprawozdawczym (zwłaszcza informacji dotyczących mierników) można szybko uzyskać informację w zakresie efektywności działań cząstkowych i na bieżąco podejmować działania zaradcze i korygujące.
Wprowadzenie zasad budżetowania zadaniowego to również odmienne podejście do planowania i ustalania celów stawianym poszczególnym jednostkom. Dotychczasowe zasady planowania oparte były, głównie na historycznym wykonaniu wydatków w poprzednich okresach bez możliwości oceny istotności tych wydatków. W przypadku nowych zasad kluczowym jest ustalenie celów globalnych oraz celów cząstkowych. W procesie kompleksowego ustalania celów powinna występować ścisła współpraca międzyresortowa mająca za zadanie uniknięcie duplikowania niektórych czynności oraz eliminację sytuacji, w której dana dziedzina zostaje pominięta. Budżetowanie zadaniowe jest więc doskonałym narzędziem pod warunkiem właściwego wykorzystania
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości
zobacz również: