Skarbówka odda emerytom część podatku

Od 1 lipca wchodzi w życie kolejna reforma podatkowa, tym razem naprawiająca błędy Polskiego Ładu. Dla seniorów oznacza to niższy podatek od emerytury. Niektórzy jednak skorzystają dodatkowo, gdyż skarbówka będzie musiała zwrócić im część zapłaconego już podatku.

Najważniejszymi zmianami dla podatników jest obniżenie stawki PIT w pierwszym progu podatkowym z 17 proc. do 12 proc. oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Jednak okazuje się, że przez zmianę systemu niektórzy otrzymają dodatkowy zastrzyk gotówki.

Reforma Polskiego Ładu. Fiskus odda część podatku seniorom

O nieoczekiwanym efekcie poprawy Polskiego Ładu pisze „Fakt”. Otóż obniżenie podatku dochodowego ma obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 r. A to oznacza, że fiskus będzie musiał zwrócić część pobranego podatku od początku roku.

Zwrot otrzymają wszyscy emeryci ze świadczeniem od 2,5 tys. zł do 5 tys. zł brutto. Jak wylicza dziennik, o ile seniorom z emeryturą na poziomie 2,6 tys. zł brutto skarbówka „odda” 30 zł, o tyle pobierający co miesiąc 4 tys. zł brutto mogą liczyć na zwrot 600 zł brutto. Maksymalnie fiskus odda nawet ponad 700 zł brutto.

Co z osobami z emeryturą poniżej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie? One nie mogą liczyć na zwrot podatku, gdyż nie płacą go wcale. Pierwotny Polski Ład podwyższył kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, a to w tym pułapie mieszczą się osoby ze świadczeniem 2,5 tys. zł właśnie.

Zwrot podatku – kiedy wpłynie na konta?

Na zwrot nadpłaconego podatku przyjdzie jednak trochę poczekać. Fiskus zwróci pieniądze po złożeniu deklaracji podatkowej za 2022 r. Realnie trzeba liczyć, że nastąpi to w marcu-kwietniu 2023 r.

Źródło: Money.pl

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *