Skutki centralizacji podatku VAT w prawie zamówień publicznych

W związku z centralizacją podatku VAT, nastąpiła zmiana w podmiocie podatnika. Mianowicie, jednostka budżetowa, czy też zakład budżetowy jednostki samorządu terytorialnego (JST) nie może być traktowany jak podatnik podatku VAT.
Tym samym powstaje konieczność dokonania zmian w podmiocie strony umowy zawieranej na podstawie przepisów prawa zamówień publicznych. Z jednej strony, zgodnie z art. 15 ust. 2 UoZamPub Zamawiający może powierzyć pomocnicze działania zakupowe własnej jednostce organizacyjnej lub osobie trzeciej. Z drugiej jednak strony, Zamawiającym musi pozostać JST.
Zatem, stroną umowy zawieranej z Wykonawcą będzie JST, a nie jej jednostka budżetowa, czy zakład budżetowy.
Warto, jednak zaznaczyć, że ustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1454), nie zawiera definicji zamawiającego. Nie wpływa również na proces szacowania wartości zamówienia.

Dodaj komentarz