Tworzenie spółki komandytowo-akcyjnej

Statut powinien być podpisany przynajmniej przez wszystkich komplementariuszy. Do powstania spółki komandytowo-akcyjnej konieczne jest zawarcie „umowy założycielskiej”, tj. zrealizowanie następujących czynności:

a) zawiązanie spółki, w tym podpisanie statutu (osoby podpisujące stają się założycielami spółki),
b) wniesienie przez akcjonariuszy wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego z uwzględnieniem art. 309 k.s.h.,
c) wskazanie osób prowadzących sprawy i reprezentujących spółkę,
d) ustanowienie rady nadzorczej, jeżeli taka ma być utworzona (art. 137, 140, 142 w zw. z art. 126 k.s.h.),
e) wpis do rejestru.

Spółka jest zawiązana z chwilą objęcia wszystkich akcji albo minimum akcji (w sytuacji określonej w art. 310 § 2 k.s.h.) i złożenia oświadczenia przez komplementariuszy.

Objęcie wszystkich akcji wiąże się ze złożonymi oświadczeniami o objęciu określonej liczby akcji przez akcjonariuszy lub złożeniem oświadczenia w formie aktu notarialnego o wysokości objętego kapitału zakładowego. Oświadczenia akcjonariuszy i oświadczenia komplementariuszy oraz statut mogą odbywać się w jednym lub kilku aktach notarialnych. Istotą spółki komandytowo-akcyjnej jest wystąpienie w niej co najmniej dwóch typów wspólników o różnym charakterze. Jeżeli nie ma jeszcze akcjonariuszy, gdyż nie dokonali oni żadnej z wymaganych czynności związanych z utworzeniem spółki, nie są spełnione wymogi formalne dla istnienia spółki komandytowo-akcyjnej. Lepsza byłaby koncepcja, zgodnie z którą spółka powstaje po dokonaniu stosownych oświadczeń i objęciu choćby jednej akcji. W takim przypadku miałaby miejsce sytuacja, w której jest w spółce – poza komplementariuszem – również co najmniej jeden akcjonariusz.

Poza zawiązaniem spółki konieczne jest wniesienie wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego. Jeżeli wnoszona jest nadwyżka stanowiąca różnicę między wartością obejmowaną a wartością nominalną, całą nadwyżkę należy zebrać przed zarejestrowaniem spółki.

Wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego mogą być wniesione w całości po zarejestrowaniu spółki w następujących sytuacjach:

a) gdy wnoszone są wkłady niepieniężne i statut dopuszcza możliwość wnoszenia najpóźniej przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki;
b) gdy wnoszone są wkłady pieniężne możliwe jest ich opłacenie w wysokości 25% przed zarejestrowaniem spółki;
c) gdy akcje są obejmowane wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, kapitał zakładowy musi być pokryty przed zarejestrowaniem w wysokości co najmniej 12 500 zł (1/4 wysokości określonej w art. 126 § 2 k.s.h.).

Do powstania spółki konieczne może być powołanie rady nadzorczej. Musi być ona utworzona, gdy liczba akcjonariuszy przekracza 25 osób lub statut tak stanowi. Proces tworzenia spółki komandytowo-akcyjnej zamyka wpis do rejestru, który ma znaczenie konstytutywne.

Dodaj komentarz