Sprzedaż detaliczna podniosła się o 18,6 proc.

W kwietniu br. sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 18,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 roku. To najlepszy wynik od lutego 2008 – podał GUS.

– Wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu był niebywale wysoki i nie da się go wytłumaczyć tylko niską bazą sprzed roku (w kwietniu 2010 roku sprzedaż detaliczna była słaba) , czy tegorocznymi świętami wielkanocnymi. Wysoką dynamikę sprzedaży odnotowaliśmy praktycznie we wszystkich grupach towarów. Aż o 35 proc. wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia, o prawie 18 proc. mebli, RTV i AGD. Oznaczać to może powrót do wysokiej konsumpcji i to mimo, że zatrudnienie i wynagrodzenia wcale nie rosną tak szybko. Niewykluczone jednak, że główną przyczyną szalonych zakupów Polaków są ich obawy przed dalszym wzrostem cen. Wolą kupować w sklepach teraz, bo są przekonani, że wkrótce będzie drożej.
W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej, na czerwcowym posiedzeniu, ma przesłanki do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Chociaż moim zdaniem najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na jej decyzję będzie ewentualne pojawienie się presji płacowej – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

PKPP Lewiatan/ GUS/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *