Ministerstwo Finansów poinformowało o dużym sukcesie funkcjonariuszy i pracowników Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, których czynności operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT przy wykorzystaniu tzw. karuzeli podatkowych.
Przestępcy działali w obszarze wielokrotnego obrotu m.in. artykułami spożywczymi(np. kawa, słodycze) oraz dobra szybko zbywalne (wymienne ostrza do maszynek do golenia), na podstawie faktur, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a miały na celu stworzenie pozorów legalnego obrotu towarami pomiędzy podmiotami. Jak wyjaśnia MF, mechanizm oszustwa polegał na wprowadzeniu na polski rynek podmiotu, tzw. „znikającego podatnika” oraz „brokera”, na którego dokumentowane były fikcyjne nabycia i dostawy towarów. Podmiot działających w Czechach, pełniący rolę „bufora” deklarował wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów od podmiotu polskiego, a następnie dostawy były kierowane do kolejnego „bufora” mającego siedzibę na terenie Niemiec Nabywca w ramach transakcji trójstronnych deklarował sprzedaż towarów do Polski do „znikającego podatnika”, który z kolei był dostawcą „brokera”. „Znikający podatnik” nie odprowadzał do Skarbu Państwa podatku VAT wykazywanego na fakturach, który rozliczany był przez kolejne podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw.
Fikcyjne faktury dokumentujące rzekome dostawy wewnątrzwspólnotowe miały posłużyć do wyłudzenia nienależnych zwrotów podatku VAT w kwocie ponad 140 mln zł. Śledztwo KAS prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Powyższe przestępstwa zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności.