Podatnik zwrócił się do organów podatkowych o stwierdzenie nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wskazał, że nabył od syndyka masy upadłości przedsiębiorstwo upadłego w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, tj. zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Od czynności tej notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych. Po transakcji okazało się, że jej przedmiotem nie było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, lecz jedynie część majątku po upadłej spółce, który nie funkcjonował w dniu nabycia jako przedsiębiorstwo i nie nadawał się do kontynuowania działalności gospodarczej w zakresie umożliwiającym generowanie jakiegokolwiek przychodu. Zdaniem podatnika dokonana transakcja mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o VAT i jako taka nie powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych. Stwierdziły, że dla oceny, czy doszło do nabycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 K.c. miarodajne jest ustalenie, czy nabyto minimum środków, bez których kontynuowanie przez nabywcę działalności gospodarczej realizowanej przed zbyciem nie jest możliwe. Nie jest przy tym konieczne, aby zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiący przedsiębiorstwo prowadził czynnie działalność gospodarczą, lecz wystarczy, aby był zdolny do prowadzenia tej działalności. W oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w sprawie organ przyjęły, że przedmiotem sprzedaży było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c. Powołały się przy tym także na treść aktu notarialnego, z którego wynika, że w skład masy upadłości wchodzi w szczególności przedsiębiorstwo upadłego. W konsekwencji brak było podstaw do uznania, że przedmiotowa transakcja była opodatkowana VAT, a zatem podlegała ona opodatkowaniu PCC.
Zarówno WSA w Poznaniu jak i NSA zaakceptowały sposób argumentacji organów. NSA wyjaśnił, że zawarta w art. 551 K.c. ustawowa definicja przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym odrywa to pojęcie od podmiotu, do którego przedsiębiorstwo należy i kładzie nacisk na tworzące je składniki materialne i niematerialne oraz ich połączenie organizacyjne i funkcjonalne. Zgodnie z tą definicją, przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym jest pewien zorganizowany zespół dóbr materialnych i niematerialnych, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych. W ocenie Sądu z faktu braku możliwości natychmiastowego rozpoczęcia działalności gospodarczej o zamierzonym charakterze przez nabywcę nie można wyciągać wniosku, że nie mamy do czynienia z przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 551 K.c. Przepis ten definiuje przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych, obejmujący wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa. Pojęcie przedsiębiorstwa jest pojęciem szerszym, niż pojęcie działalności gospodarczej. A zatem sam fakt braku możliwości prowadzenia i kontynuowania działalności gospodarczej przez nabywcę określonych składników materialnych i niematerialnych nie jest przesłanką do uznania, że przedmiotem czynności prawnej nie jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c.
Teza
Na podstawie uzasadnienia omawianego orzeczenia można sformułować następującą tezę:
„Dla uznania, że przedmiotem sprzedaży jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c. sprzedaż taka nie musi obejmować wszelkich składników przedsiębiorstwa. Wystarczające jest aby obejmowała ona minimum istotnych składników majątkowych, a więc takich, bez których kontynuacja dotychczasowej działalności byłaby niemożliwa.”
Komentarz
W orzecznictwie sądowoadministracyjnym przyjął się już pogląd, zgodnie z którym w tych przypadkach, gdy ustawy podatkowe posługują się pojęciem „przedsiębiorstwa”, należy odwołać się do jego definicji zawartej w art. 551 K.c. Wniosek taki wynika zresztą także wprost z brzmienia niektórych ustaw podatkowych, które odwołują się w tym zakresie do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego (np. art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Zgodnie z powyższym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Kodeks cywilny wymienia także niektóre z przykładowych elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa wskazując np. na własność nieruchomości lub ruchomości, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, koncesje, licencje i zezwolenia czy też tajemnice przedsiębiorstwa. Katalog ten jest katalogiem otwartym co oznacza, że zawarte w nim wyliczenie nie jest wyczerpujące i może obejmować także inne przedmioty.
W prezentowanym wyroku NSA wyjaśnił, że dla uznania, że przedmiotem danej transakcji jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c., nie jest konieczne, aby transakcja taka obejmowała wszystkie elementy majątkowe i niemajątkowe wchodzące w jego skład. W ocenie Sądu wystarczające jest bowiem, aby przedmiotem transakcji były istotne składniki majątkowe, bez których nie byłoby możliwe prowadzenie określonej działalności gospodarczej.
Okoliczność, czy sprzedawany zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 K.c. jest istotna m.in. z punktu widzenia zasad opodatkowania takiej transakcji. Jeżeli bowiem przedmiotem sprzedaży jest przedsiębiorstwo, to czynność taka nie podlega opodatkowaniu VAT (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT), a zatem powinna być opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli z kolei sprzedaż nie obejmuje przedsiębiorstwa, to powyższe wyłączenie spod opodatkowania VAT nie znajdzie zastosowania, przez co sprzedaż będzie obciążona tym podatkiem1, a nie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.