Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu

Warto w tym miejscu podkreślić, iż ustawodawca uregulował definicję nowego środka transportu w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku samochodów, za nowy środek transportu – zgodnie z art. 2 ust. 10 a) ustawy o podatku od towarów i usług – należy uznać pojazdy lądowe wymienione w poz. 1-4, 9, 10 i 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy, stanowią nowy środek transportu. Należy przy tym zaznaczyć, iż za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w który został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza.

W konsekwencji, każdy środek transportu niespełniający kryteriów do zaliczenia go do nowych środków transportu, w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy, jest innym środkiem transportu.

Warto niniejszym zaznaczyć, iż ustawodawca w odmienny niż przy nabyciu „używanych” środków transportu sposób określił moment powstania obowiązku podatkowego. W myśl art. 20 ust. 9 ustawy, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

Sama zaś procedura rozliczenia nabycia jest identyczna jak przy nabyciu „używanego“ pojazdu. Tym samym podatnik nabywając nowy środek transportu będzie obowiązany do obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednocześnie wraz z wpłatą podatku podatnik będzie zobligowany do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji dotyczącej nabytego samochodu na formularzu VAT-23. Kwota podatku należnego jaki zapłaci Spółka winna zostać następnie wykazana w deklaracji VAT-7 jako podatek należny. Ponadto, kwota ta stanowić będzie również podatek naliczony. Prawo do obniżenia podatku należnego o tak określony podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tego tytułu lub też w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Kwota samego odliczenia uzależniona zostanie od rodzaju nabytego samochodu – czy stanowi on samochód osobowy, czy też ciężarowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *