W jaki sposób można rozliczyć wynajem powierzchni reklamowych?

W takim wypadku, gdy umowa wynajmu danej powierzchni nie jest zawierana w ramach działalności gospodarczej, osoba wynajmująca te powierzchnie musi rozliczyć powstały z tego tytułu przychód.
Najkorzystniejszą formą rozliczenia tego przychodu jest ryczałt. Zgodnie z art. 2 ust. 1a  osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5%. W związku z tym osoba osiągająca w danym miesiącu przychód z wynajmu tablicy reklamowej, na poziomie 1000 zł, będzie zobowiązana do zapłaty podatku w wysokości 85 zł.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r., Nr 144, poz. 930 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.   

Jedna myśl na temat “W jaki sposób można rozliczyć wynajem powierzchni reklamowych?”

Dodaj komentarz