Węgry wprowadzają podatek od ekstra zysków

Węgry ogłosiły w czwartek nowe podatki od „dodatkowych zysków”, wypracowanych przez banki, koncerny energetyczne i inne firmy. 

Agencja Reutera wskazała, że premier Węgier Viktor Orban musi zwiększyć dochody, aby wzmocnić finanse państwa po przedwyborczym szale wydatków i wprowadzeniu limitów cen m.in. za paliwa, które pomogły mu odnieść zwycięstwo w wyścigu wyborczym.

Zapowiadane podatki mają na celu zmniejszenie deficytu budżetowego w tym i przyszłym roku do docelowego poziomu 3,5 proc. PKB w 2023 roku.

Nowe podatki na Węgrzech

Podatki obejmą „dodatkowe zyski” banków i wielkich przedsiębiorstw. Minister rozwoju gospodarczego Marton Nagy podał, że z nowych podatków rząd chce uzyskać 300 mld forintów od banków i tyle samo od firm energetycznych, głównie koncernu energetycznego MOL. Pozostałe wpływy mają pochodzić z dodatkowych opłat m.in. od firm ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych, sieci handlowych, linii lotniczych oraz branży reklamowej.

Nagy powiedział w czwartek, że MOL osiąga duże zyski, wykorzystując w swoich rafineriach tańszą rosyjską ropę Urals. Wypowiedzi węgierskiego ministra pojawiają się w momencie, gdy Węgry nadal blokują plany Unii Europejskiej, by wprowadzić embargo na rosyjską ropę w ramach szóstego pakietu sankcji na Moskwę. Rząd w Budapeszcie domaga się środków na inwestycje energetyczne, zanim zgodzi się na wprowadzenie zakazu.

Nowe podatki mają obowiązywać w 2022 i 2023 roku.

Akcje w dół

W reakcji na zapowiedź wprowadzenia nowych podatków, akcje koncernu energetycznego MOL na giełdzie w Budapeszcie tracą ponad 9 proc. Notowania największego banku komercyjnego OTP zniżkują o prawie 10 proc., a Magyar Telekom – o ponad 4 proc.

Mocne zniżki zanotował indeks węgierskiej giełdy BUX, który spadł o 5,5 proc. 

Źródło: TVN24

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na szkolenie

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *