Wytyczne Komisji niejednokrotnie wskazują, iż realizacja przedsięwzięć z wykorzystaniem rzeczonej formuły jest możliwa nawet w sytuacji ograniczonej dostępności kapitału publicznego, co zwiększa jednocześnie zapotrzebowanie na inwestycje. W nawiązaniu do powyższej argumentacji należy wskazać, iż obarczenie prywatnego inwestora odpowiedzialności za zrealizowanie inwestycji przy równoczesnym zagwarantowaniem mu płatności za wynikających ze świadczonych usług, stanowi kluczową „zachętę” do realizacji projektów kapitałowych w krótszym terminie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż realizacja danego projektu przez sektor prywatny jest niejednokrotnie bardzie efektywna ekonomicznie, co jest z natury trudne do osiągnięcia w reżymie ograniczeń tradycyjnego budżetowania sektora prywatnego.
Komisja wskazuje również, iż realizacja umowy w oparciu o Partnerstwo publiczno – prywatne (PPP) to także lepsza alokacja ryzyka. Podstawową bowiem zasadą projektów PPP jest przeniesienie ryzyka na stronę, która posiada realny wpływ na przebieg oraz efekt przedsięwzięcia. Należy przy tym zauważyć, iż forma współpracy jaką jest PPP powinna prowadzić do optymalizacji rozkładu ryzyk, a nie maksymalizacji ryzyka, którym obarczany jest podmiot prywatny.
Szczególną uwagę również na częsty wyższy standard usług świadczonych poprzez wykorzystanie PPP w porównaniu do realizowanych w oparciu o tradycyjne przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, co jest efektem lepszej integracji usług z aktywami towarzyszącymi czy innowacyjnością w świadczeniu usług.
W świetle powyższych wytycznych należy spodziewać się chęci efektywniejszego wykorzystywanie przez jednostki sektora finansów publicznych , przepisów umożliwiających wykonywanie inwestycji przy minimalnym zaangażowaniu kapitałowym. Należy jednak mieć na względzie, iż chęć wykorzystywania rzeczonych form współpracy powinna stanowić impuls dla Ustawodawcy do dokonania stosownych zmian w obecnie obowiązujących przepisach, które stanowiłyby zachętę dla sektora prywatnego do częstszego przystępowania do formuł PPP. W szczególności wydaję się, iż Ustawodawca powinien rozważyć zasadność uproszczenia, dość skomplikowanych obecnie, zasad wzajemnych rozliczeń dokonywanych pomiędzy prywatnym inwestorem, a jednostką sektora finansów publicznych, które to stanowią znaczną barierę dla przedsiębiorców potencjalnie zainteresowanych przystąpieniem do współpracy.