Podatek od podatku przez KPO?

Podwyżka opłat rejestracyjnych i podatek od własności samochodów spalinowych do połowy 2026 r. to jeden z kamieni milowych polskiego KPO, zauważa portal prawo.pl. 

Zapowiedziane w Krajowym Planie Odbudowy nowe podatki mają od 2026 r. hamować rejestracje starych i zatruwających środowisko samochodów. Na razie rząd nie chce wprost przyznać, czego powinni spodziewać się kierowcy.

W nieco innym tonie sprawę komentował niedługo później minister rozwoju Waldemar Buda. „Umieszczony w KPO zapis mierników dotyczących samochodów spalinowych zakłada powstanie aktu prawnego regulującego kwestię opłat za rejestrację samochodów spalinowych i podatku od takich pojazdów powiązanego z emisją spalin. Zapis ma formę otwartą, co oznacza, że nie ma konkretnych ustaleń dotyczących szczegółów samych opłat i podatków. Akt prawny powstanie w MKiŚ i będzie formą kompromisu uzależnionego od wielu czynników, na przykład sytuacji wojennej czy cen i rozwoju samochodów elektrycznych. Żadne konkretne decyzje nie zapadły” – napisał minister na Twitterze.

Podatek od samochodów spalinowych. Co nas czeka?

Portal prawo.pl zapytał ekspertów, na co powinni się szykować kierowcy i cała branża motoryzacyjna. „Na razie nie wiemy, czy będzie dotyczyło to wyłącznie samochodów osobowych i dostawczych. Czy obejmie pojazdy do transportu ciężkiego i autobusy. Z punktu widzenia branży w tym momencie trudno odnieść się do tych zapisów. Niewątpliwie jest to kolejne wyzwanie dla przemysłu motoryzacyjnego, który jest jedną z lokomotyw polskiej gospodarki. Wszystkie pomysły mające zniechęcić Kowalskiego do mobilności indywidualnej odbiją się na przemyśle automotive w Polsce i w Europie” – mówi portalowi Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transportu i Logistyka Polska.

Jak zauważa Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, nowy podatek nie zastąpi raczej akcyzy od samochodów, ale będzie po prostu osobną daniną. „Tak naprawdę już wkrótce może okazać się, że przy zakupie nowego samochodu od rzeczywistej wartości pojazdu drugie tyle będziemy płacić podatków” – zaznacza.

„Pytanie też, jak będzie naliczony podatek od samochodów spalinowych, czy będzie pobierany okresowo, czy może jednorazowo przy zakupie samochodu, i czy nie będzie on podstawą opodatkowania akcyzą i podatkiem VAT. Nie chciałbym, aby podstawą opodatkowania była cena samochodu i podatek od samochodów spalinowych, od których liczona byłaby akcyza, a na końcu VAT. Bo tak naprawdę płacilibyśmy wtedy podatek od podatku” — dodaje w rozmowie z prawo.pl.

Źródło: Prawo.pl, Business Insider

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *