\"70 zmian na lepsze\" – głosuj!

Od 12 marca br. funkcjonuje specjalna podstrona poświęcona realizacji obietnic z expose premiera Donalda Tuska oraz zakładka „70 ZMIAN NA LEPSZE – ZAGŁOSUJ”, gdzie znajduje się lista najpopularniejszych w ocenie internautów zmian wprowadzonych przez rząd.

Każdy internauta klikając w wybraną ikonkę przypisaną konkretnej zmianie, może zagłosować na najlepsze według niego rozwiązanie. Najpopularniejsze zmiany znajdują się na szczycie zestawienia.

Dotychczas, według stanu na 21 marca, oddano ok. 50 tys. głosów, klasyfikacja wygląda następująco:

  • I miejsce – zniesienie poboru do wojska 4155 głosów
  • II miejsce – budowa dróg lokalnych 3036 głosów
  • III miejsce – PIT przez internet 2496 głosów

(W 2009 roku wprowadzono możliwość składania deklaracji podatkowych (PIT) przez internet bez konieczności zakupu kosztownego, certyfikowanego podpisu elektronicznego. Na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl dostępne są interaktywne formularze i programy, za pomocą których można w prosty sposób wypełnić i przesłać zeznanie podatkowe do odpowiedniego urzędu skarbowego. Do tej z elektronicznego PIT-u skorzystało ok. 630 tys. osób. )

  • IV miejsce – budowa Orlików 2293 głosów
  • V miejsce – urlopy ojcowskie 1866 głosów

(W 2010 roku po raz pierwszy w Polsce wprowadzono urlopy ojcowskie. Obecnie urlop ten wynosi 1 tydzień. Od 2012 roku zostanie wydłużony o kolejny tydzień. Dotychczas z tego rozwiązania skorzystało ok. 17 tys. ojców.)

  • VI miejsce – zniesienie obowiązku posiadania NIP 1467

(Od 1 stycznia 2012 roku zostanie zniesiony obowiązek posiadania NIP przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej i nie będące podatnikami VAT. Z kolei firmom NIP będzie nadawany od 1 lipca 2011 r. automatycznie, a nie w drodze decyzji administracyjnej.)

i na dalszych miejscach:

  • XII miejsce – faktury elektroniczne 1170 głosów

(W 2011 roku wprowadzono przepisy, dzięki którym faktury elektroniczne bez certyfikowanego podpisu elektronicznego stały się takim samym dokumentem jak faktury papierowe. Przedsiębiorcy mogą wystawiać, przesyłać, udostępniać i przechowywać faktury VAT w wersji elektronicznej. Nie jest już konieczne wysyłanie oryginałów pocztą. )

  • XIV miejsce – kopie zamiast oryginałów 826 głosów

(W parlamencie trwają prace nad rządową ustawą, która pozwoli na składanie kserokopii dokumentów zamiast urzędowo poświadczonych oryginałów. Dotyczy to m.in. świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2011 roku.)

KPRM/MF/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *