Pytanie podatnika dotyczyło opodatkowania podatkiem VAT transakcji polegających na przejęciu długów spółki powiązanej wynikających z zawartych przez nią umów pożyczek z innymi spółkami należącymi do grupy. Przejęcie długów zostanie dokonane na podstawie umowy przejęcia długu na podstawie art. 519 ust. 1 Kodeksu cywilnego lub umowy cesji wierzytelności na podstawie art. 509 Kodeksu cywilnego i będzie miało charakter incydentalny i dokonane zostanie jednorazowo.
W wyniku transakcji nastąpi m.in. możliwość bezgotówkowego rozliczenia wzajemnych zobowiązań poprzez potrącenie należności podatnika z tytułu pożyczek z należną wpłatą na kapitał zakładowy spółki powiązanej.
Zdaniem podatnika, pomimo, że transakcje dokonane zostaną pomiędzy dwoma podatnikami VAT, nie można uznać, że podatnik występować w nich będzie w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, a zatem transakcje nie będą podlegały VAT. W szczególności transakcje te nie będą stanowiły czynności ściągania długów, o których mowa w art. 43 ust. 15 pkt 1 ustawy o VAT.
Organ podatkowy uznał powyższe stanowisko podatnika za nieprawidłowe i stwierdził, że w odniesieniu do ww. transakcji podatnik działać będzie w charakterze podatnika VAT. Natomiast charakter i cel wykonywanych czynności polegających na przejęciu długów dokonanych na podstawie art. 519 ust. 1 Kodeksu cywilnego powoduje, iż nie mogą być one zaliczane do żadnej z kategorii usług pośrednictwa finansowego, które zostały wyłączone ze zwolnienia w art. 43 ust. 15 ustawy o VAT, a w szczególności do usług ściągania długów oraz faktoringu.
Reasumując, transakcje przejęcia długów dokonane na podstawie art. 519 ust. 1 Kodeksu cywilnego celem ich późniejszego potrącania z wpłatami na kapitał zakładowy noszą znamiona usługi finansowej, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy, korzystającej ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W odniesieniu natomiast do przejęcia długów na podstawie zawartej umowy cesji wierzytelności z wierzycielami, zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego organ podatkowy stwierdził, iż w tym przypadku przedmiotowa transakcja bez wątpienia spowoduje „uwolnienie” cedenta od ciężaru egzekwowania danej wierzytelności i stanowić będzie czynność odzyskiwania długów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, według 23% stawki podatku VAT, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.
Reasumując, transakcje przejęcia długów dokonane na podstawie umowy cesji wierzytelności zawartej z wierzycielem, stanowić będą czynności odzyskiwania długów opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.