Tajemnica przedsiębiorstwa w umowie o udzielenie zamówienia publicznego

W tej materii ujednoliciła się linia orzecznicza Krajowej Izby Odwoławczej dotycząca elementów oferty, które następnie staną się załącznikami do umowy o udzielenie zamówienia publicznego, z uwagi na jawny charakter samej umowy.
Wyrok KIO (sygn. akt KIO/UZP 2817/10)
„Z wzoru umowy wynika, że oferta wybranego Wykonawcy będzie stanowić załącznik do umowy. Nie ujawnienie tak istotnej części umowy stanowiłoby naruszenie zasady jawności umów. Tajemnica przedsiębiorstwa nie ma charakteru etapowego, tzn. nie może być tajemnicą tylko na etapie oceny ofert, a w momencie dołączenia jej do umowy stracić przymiot tajemnicy przedsiębiorstwa.”
Wyrok KIO (sygn. akt KIO/UZP 2793/10)
„Należy wskazać, iż zastrzeżenie w ofercie pewnych informacji, jako tajemnicę przedsiębiorstwa nie może mieć na celu jedynie uniemożliwienie zapoznania się z ofertą w czasie trwania postępowania. Nie sposób zgodzić się z twierdzeniem przystępującego, że nawet jeśli informacja zastrzeżona początkowo w ofercie jako tajemnica przedsiębiorstwa zostanie ujawniona jako załącznik do umowy to i tak przez okres do podpisania umowy przystępującemu przysługuje uprawnienie do ochrony tajemnicy swojego przedsiębiorstwa. Dana informacja jest albo nie jest tajemnicą przedsiębiorstwa niezależnie od prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.”

Wyrok KIO (sygn. akt KIO/UZP 798/09)

„Nie jest również możliwe podjęcie niezbędnych działań w celu zachowania tych informacji w poufności. Przedmiotowe informacje stanowić będą załączniki do umowy, umowy zaś, na podstawie przepisu art. 139 ust. 3 ustawy Pzp, są jawne i podlegają udostępnieniu na zasadach określonych w przepisach o dostępie do informacji publicznej. Zastrzeżenie, iż prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na tajemnicę przedsiębiorcy, nie ma znaczenia w sytuacji, w której mają być udostępniane informacje dotyczące ceny oferty w ramach prowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jak zostało bowiem wskazane, informacje dotyczące ceny nie mogą stanowić tajemnicy przedsiębiorstwa.”
Zatem to z projektu umowy załączonego do specyfikacji istotnych warunków zamówienia będzie wynikało, jakie elementy oferty nie mogą zostać zastrzeżone jako tajemnica przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz