Aukcje na cele charytatywne poza opodatkowaniem VAT?!

Czy przedsiębiorca (podatnik VAT), który otrzymał od osób trzecich przedmioty, będące następnie przedmiotem licytacji, z której uzyskane środki w całości zostaną przeznaczone na cele charytatywne powinien zapłacić podatek VAT z tytułu sprzedaży wylicytowanych przedmiotów?

Według mojej skromnej opinii w opisywanym przypadku ów podmiot nie dokonuje dostawy wylicytowanych towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym nie posiada w tym zakresie statusu podatnika VAT. Zatem wskazana licytacji nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Niestety przepisy polskiej ustawy o podatku od towarów i usług, jak również unijnej Dyrektywy 112/2006 nie regulują tego zagadnienia jednoznacznie.

Zgodnie z prawem unijnym, jak również krajowym, aby dana transakcja podlegała opodatkowaniu VAT musi stanowić dostawę towarów lub świadczenie usług, jak również powinna zostać dokonana przez podmiot działający w tym zakresie jako podatnika VAT. Zasada ta została zinterpretowana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie C-291/92 Armbrecht, w którym TSUE wskazał, iż: „z brzmienia art. 2(1) Dyrektywy wyraźnie wynika, że podatnik musi działać‚ jako podatnik‚ aby transakcja podlegała opodatkowaniu VAT. (…) Transakcja zawarta przez podatnika działającego jako osoba prywatna nie podlega zatem VAT”.

Na istotny charakter kryterium podmiotowości przy opodatkowaniu VAT uwagę zwrócił również WSA Warszawie w wyroku z dnia 7 stycznia 2013 r. sygnatura akt III SA/Wa 939/12. Skład orzekający podkreślił w tym zakresie, że w obecnym stanie prawnym przepisy wspólnotowe wprowadzają wymóg podwójnej identyfikacji podatnika VAT, tj. wskazał, że poza przyjęciem (i udowodnieniem), że dany podmiot wykonuje czynności opodatkowane VAT niezbędnym jest wykazanie, że podmiot ten – w odniesieniu do tych konkretnych czynności – działa w charakterze podatnika VAT.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyroku siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. (sygn. akt I FPS 3/07), w którym wskazano, że „przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (…) powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem sine qua non uznania, iż dany podmiot działa tu charakterze podatnika podatku od towarów i usług, jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawód. Ani formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług”.

Niestety jednak stanowisko organów podatkowym w przedmiocie opodatkowania aukcji charytatywnych jest odmienne, gdyż przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 27 maja 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1011/11/13-8/S/KG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że aukcje charytatywne organizowane przez fundację podlegają opodatkowaniu VAT.

Radosław Żuk, redaktor naczelny TaxFin.pl

Dodaj komentarz