Przedsiębiorca powinien mieć możliwość płacenia zryczałtowanej składki zdrowotnej i dokonywania jej ewentualnej dopłaty w zeznaniu rocznym — uważa dyrektor departamentu podatkowego w Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński. Taki sam postulat zgłosił Rzecznik MŚP.
Pracodawcy, wypłacając pracownikom pensje mają wątpliwości m.in. co do wyliczania ulgi dla klasy średniej. Zostali też zobowiązani do obliczania na dwa sposoby zaliczki na podatek od wynagrodzeń: muszą obliczać zaliczkę na podatek dochodowy pracownika według starych zasad z grudnia 2021 r. i nowych od 1 stycznia br., a potem porównywać.
– Jeśli zaliczka na podatek według nowych zasad będzie wyższa, to pracodawca ma pobrać taką zaliczkę jak w zeszłym roku, a pobór nadwyżki powinien wstrzymać na kilka miesięcy, do momentu, gdy zmiany z Polskiego Ładu będą korzystne dla pracownika — wyjaśnił ekspert.
Jak ocenił, obecnie największy problem jest z obliczaniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (od 1 stycznia jest liczona od dochodu, poza ryczałtowcami — w ich przypadku jest kalkulowana od przychodu). – Pojawiają się takie problemy, jak konieczność zapłaty podatku w przypadku niesprzedanych towarów z poprzedniego roku. Przy sprzedaży ich w nowym roku składkę zdrowotną trzeba zapłacić od wartości tych towarów, a nie od dochodu ze sprzedaży — podkreślił ekspert.
Rzecznik MŚP popiera postulat stałej składki zdrowotnej dla firm
– Podstawa opodatkowania nigdy nie jest stała, zmienia się w skali miesiąca. Jeśli przedsiębiorca sprzedał jakiś towar w danym miesiącu, w kolejnym ktoś mu towar zwrócił, następuje korekta dochodu in minus, ale przedsiębiorca już zapłacił składkę od wyższego dochodu. Dlatego byłoby zasadne wprowadzenie jako opcji możliwości płacenia zryczałtowanej składki zdrowotnej i dokonywania dopłaty do określonego poziomu w stosunku do dochodu w zeznaniu rocznym. Chodzi o to, by nie było wątpliwości, jak wyliczyć składkę w poszczególnych miesiącach” – powiedział Pruszyński. Dodał, że nie ma żadnego uzasadnienia, aby składką zdrowotną zwiększać wysokość opodatkowania. Przypomniał, że postulat stałej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zgłosił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Ekspert zauważył też, że odpowiedzi zamieszczane na stronach MF czy udzielane przez pracowników urzędów skarbowych nie są dla podatnika wiążące. Co prawda zalecamy w branży, by robić printscreeny zamieszczanych przez resort informacji, żeby mieć jakiś dowód na przyszłość. Tak naprawdę podatnika chroni tylko indywidualna interpretacja podatkowa. A na nią czeka się teraz pół roku — podkreślił Pruszyński.
Informacja z ministerstwa
Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w reformie podatkowej, m.in. uwzględnienie różnic remanentowych przy obliczaniu składki zdrowotnej.
Źródło: Business Insider Polska Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapisz się na szkolenie
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ (22) 208 28 54 ✉ biuro@adn.pl ⇒ www.adnpodatki.pl