Chmura usług IT dla przedsiębiorców

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje. Cloud oznacza wirtualną chmurę usług i programów dostępnych dla klienta bez konieczności zakupu licencji i instalowania oprogramowania.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, rozwiązanie to może się okazać bardzo pomocne zwłaszcza w sektorze MSP. – Dzięki niemu przedsiębiorca zyskuje szybki i łatwy dostęp do potrzebnych baz danych, serwerów, oprogramowania i usług – powiedział wicepremier. – Cloud computing jest też lepiej zabezpieczony niż poszczególne systemy komputerowe – dodał.

Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP zwrócił uwagę, że dostęp do e-usług i e-administracji ma wpływ na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. W jego opinii potrzebny jest dalszy rozwój elektronicznej administracji, wykorzystującej innowacyjne rozwiązania informatyczne. – Jednym z nich może być tzw. chmura obliczeniowa – podkreślił.

Ministerstwo Gospodarki wspiera rozwój elektronicznego biznesu m.in. poprzez działania POIG 8.1 i 8.2. Resort organizuje cykliczne warsztaty dla przedsiębiorców zainteresowanych branżą e-commerce. W 2010 ponad połowa polskich firm sektora ICT zanotowała wzrost przychodów, a rynek IT jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Obecnie jest wart ok. 13 mld euro.

 

MG/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *