Widget Menu

Aenean lacinia varius vulputate. Cras in tellus eros, vitae volutpat lectus. Suspendisse nec elit nec mi pretium ullamcorper.

Co z e-PIT, jeśli wynajmujemy lokatorom mieszkanie

Właściciel wynajmowanego mieszkania musi zmienić i uzupełnić e-PIT otrzymany od skarbówki.

Ci, którzy rozliczają wynajem według skali, składają zeznanie za zeszły rok do 2 maja. Czy mogą skorzystać z wypełnionego przez fiskusa e-PIT?

O to zapytał jeden z czytelników. Jest zatrudniony na etacie. Wynajmuje też mieszkanie, zarobki rozlicza według skali. W systemie Twój e-PIT ma przygotowane przez skarbówkę zeznanie, w którym są przychody z etatu. Wykazane zostały w deklaracji PIT-37. Nie ma tam przychodów z najmu.

Czy należy je dopisać w PIT-37?

Nie. Wynajem na skali rozliczamy na formularzu PIT-36. Czytelnik musi więc zmienić deklarację. System Twój e-PIT daje taką możliwość.

Następnie czytelnik musi wpisać dane dotyczące najmu – przychody, koszty oraz zaliczki na PIT (należne i zapłacone). Zostaną wprowadzone do zeznania PIT-36. Dochody z najmu i etatu będą w nim zsumowane, od łącznej kwoty zostanie wyliczony podatek.

Czytelnik pyta też o stratę z 2020 r. Może ją wykazać w zeznaniu i odliczyć od dochodu (oczywiście tego z najmu, a nie z umowy o pracę). Szczegóły znajdzie w art. 9 ust. 3 ustawy o PIT.

Przychód w momencie zapłaty

Przychód można pomniejszyć o koszty. Czyli o wydatki na wyposażenie, remonty czy media (oczywiście, jeśli ponosi je wynajmujący). A także amortyzację nieruchomości (chodzi o wydatki na nabycie rozliczane w czasie). Dzięki kosztom (zwłaszcza amortyzacji) można w ogóle nie płacić podatku.

Jeśli najem rozliczamy w biznesie, wypełniamy PIT-36 (skala) lub PIT-36L (liniówka).

Ci, którzy wybrali ryczałt, składali zeznanie do końca lutego.

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie, zapisz się na webinar


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *