Spółki komandytowa bez względu na to, kto jest komplementariuszem lub komandytariuszem musza prowadzić księgi rachunkowe bez względu na rozmiary działalności.
Zakres podmiotów, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych wynika z art. 2 ust 1 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm). stanowi on miedzy innymi, że księgi rachunkowe powinny prowadzić
- spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji) oraz spółki cywilne, z zastrzeżeniem pkt. 2, a także inne osoby prawne, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego,
- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły, co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.
Spółka komandytowa, której zasady funkcjonowania są uregulowanie w art. 102-124 ustawy z dnia 15.09.2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).jest, zatem osobową spółką handlową, która zawsze musi prowadzić księgi rachunkowe, niezależnie od kwoty uzyskanego przychodu.
Na podstawie przepisów art. 4 ust 5 uor kierownik jednostki jest odpowiedzialny za wypełnianie obowiązków w zakresie rachunkowości w szczególności za:
- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
- okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,
- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
- sporządzanie sprawozdań finansowych,
- gromadzenie i przechowywanie dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą,
- poddanie badaniu i ogłoszenie sprawozdań finansowych w przypadkach przewidzianych ustawą.
Jak zapewne Pani zauważyła nie różnią się te obowiązki od obowiązków kierowników spółek z o.o. czy akcyjnych.
W praktyce powinna Pani zwrócić szczególną uwagę na rozrachunki z komandytariuszami i komplementariuszami. W ramach Zakładowego Planu Kont, warto na te rozrachunki ( zwykle, jako pozostałe rozrachunki) przewidzieć nieco bardziej rozbudowaną ewidencję analityczną, w której będzie Pani odrębnie ujmowała wniesienie wkładów, wypłaty z zysku ( dywidendy i zaliczki)
Podstawa prawna
art. 102-124 ustawy z dnia 15.09.2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).
art. 2 ust 1, art. 4 ust 3 i 5 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm)