Jak projekt nowego KSR nakazuje poprawić błędy? część 1

Dotychczas korzystaliśmy tylko w polskim prawie bilansowym, z wytycznych art. 54 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 roku Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) Wkrótce będziemy mogli się posiłkować KSR 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja”.

W standardzie stwierdzono w iż Błędy popełnione w poprzednich latach obrotowych to pominięcia lub nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych jednostki za poprzedni rok bądź wcześniejsze lata obrotowe, powodujące na tyle istotne zniekształcenie danych sprawozdawczych zawartych w zatwierdzonych sprawozdaniach  finansowych za poprzednie lata, że sprawozdania te nie mogą być uznane za jasno i rzetelnie przedstawiające sytuację majątkową, finansową i wynik finansowy jednostki.  Taka definicja została zawarta w słowniczku KSR.

Stwierdzono tam także iż błędy te są wynikiem nieuwzględnienia lub niewłaściwego uwzględnienia wiarygodnych informacji:

  • które były dostępne w momencie zatwierdzania sprawozdań finansowych sporządzonych za te lata;
  • co do których można by zasadnie oczekiwać, że zostaną otrzymane i uwzględnione w toku sporządzania tych sprawozdań finansowych.

Błędy te wynikają najczęściej z pomyłek arytmetycznych, niewłaściwego zastosowania zasad (polityki) rachunkowości, niedopatrzeń, mylnej interpretacji zdarzeń, bądź oszustw.

Błędy są istotne, jeżeli mogą, pojedynczo lub łącznie, wpłynąć na decyzje gospodarcze podejmowane na podstawie sprawozdania finansowego przez jego użytkowników. Istotność błędu uzależniona jest od wielkości i rodzaju pominięcia lub nieprawidłowości ocenianych w kontekście towarzyszących okoliczności. Czynnikiem rozstrzygającym może być zarówno wielkość, jak i rodzaj pozycji lub kombinacja obu tych czynników.

Zgodnie z pkt 5.6 projektu błędy popełnione w poprzednich latach obrotowych a zawarte w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych, wykryte w bieżącym roku obrotowym lub po jego zakończeniu, a przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok, należy skorygować w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego.

Przed ujęciem korekty w księgach rachunkowych, należy ocenić, czy wpływ błędów na jakość zatwierdzonych sprawozdań finansowych był istotny, czy też nie. KSR wskazuje iż przy ocenie istotności konieczne jest łączne rozpatrywanie skutków wszystkich wykrytych błędów. Wynika to z tego iż chociaż każdy z nich z osobna może być nieistotny – łącznie mogą spowodować istotne zniekształcenie rocznego sprawozdania finansowego.

Dodaj komentarz