Czy \”dzieci i ryby głosu nie mają?\”

Mianowicie, poprosiłem studentów prawa i socjologii o odpowiedź na 3 pytania, z których jedno brzmiało: Czy Twoim zdaniem można zatrudnić 8 latka? Uzasadnij proszę swoją odpowiedź.
Większość studentów prawa odpowiedziała: NIE, powołując się na art. 190 § 2 KP, który stanowi, że zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat. Studenci socjologii natomiast odpowiedzieli: TAK, powołując się na występy dzieci w spotach reklamowych.
Odpowiadając na zadane przeze mnie pytanie: dopuszczalne jest zatrudnianie dzieci ale wyłącznie na rzecz podmiotów, które prowadzą działalność o charakterze artystycznym, kulturalnym, sportowym, czy też reklamowym. Ponadto wymagane jest w tym wypadku zezwolenie inspektora pracy oraz, a właściwie, przede wszystkim, opiekuna lub przedstawiciela ustawowego dziecka (najczęściej jest to rodzic). Zatem przy spełnieniu powyższych warunków możemy zatrudnić dziecko.
Wracając do samej ankiety, odpowiedzi studentów pozostawiam Państwu do refleksji i zachęcam do dyskusji.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm.)
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.           

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *