Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów dwóch telefonów przy działalności jednoosobowej?

Jednocześnie żaden przepis nie wskazuje na to, że nie jest możliwe posiadanie dwóch lub większej ilości komórek przy jednoosobowej działalności gospodarczej i zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Tym samym podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na rozmowy telefoniczne. Warunkiem jest jedynie wykonywanie rozmów związanych z jego działalnością. Tym samym z bilingów rozmów musi wynikać, że połączenia wykonywane przez podatnika miały charakter służbowy.
W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie danego telefonu wyłącznie do rozmów służbowych. W przeciwnych wypadku, tzn. prowadząc rozmowy Prywatne i służbowe z danego aparatu, będziemy musieli rozliczyć je proporcjonalnie.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *