Czy zniesienie współwłasności jest zawsze dopuszczalne?

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności, jednak nie każda forma jej zniesienia jest dopuszczalna. Mianowicie, pierwszym i naturalnym sposobem zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy. Jest on dopuszczalny jednak jedynie w przypadku gdy taki podział nie jest sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społecznym przeznaczeniem tej rzeczy.
W przypadku braku możliwości fizycznego podziału nieruchomości, nieruchomość może zostać przyznana jednemu ze współwłaścicieli z opcją spłaty udziałów pozostałym współwłaścicielom.
Ostatecznie, w wypadku, gdy współwłaściciele nie mogą dojść do zgody w zakresie formy zniesienia współwłasności, pozostaje czekać na orzeczenie sądu w tej sprawie.
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *