Interpretacja KIMSF 15 \”Umowy dotyczące budowy nieruchomości\” – problemy w określeniu sposobu oraz momentu ujęcia przychodu

Powodem wprowadzenia interpretacji była chęć ograniczenia różnorodności rozwiązań księgowych dotyczących sprzedaży w sektorze nieruchomości. W praktyce jednostki najczęściej ujmują przychody i koszty albo przez cały okres umowy w oparciu o stopień zaawansowania jej realizacji bądź jednorazowo w momencie przeniesienia pożytków i ryzyka z danego aktywa, co ma miejsce zwykle w momencie podpisania aktu notarialnego przenoszącego jego własność.
Myślą przewodnią KIMSF 15 jest odpowiedź na pytanie czy przychody i koszty wynikające z umów o budowę nieruchomości należy ujmować zgodnie z MSR 11 „Umowy o usługę budowlaną” czy też zgodnie z MSR 18 „Przychody”. Należy dodać także, że pojedyncza umowa może zostać podzielona na części składowe, z których jedne mogą podlegać pod wymogi MSR 11, a inne pod MSR 18 (przykład 1).

Schemat 1: Stwierdzenie, czy umowa dotycząca budowy nieruchomości jest objęta zakresem MSR 11 czy MSR 18

 \"\"
źródło: opracowanie własne

Analizując schemat 1 można zaobserwować element wspólny dla obydwu przypadków. Elementem tym jest możliwość istotnej ingerencji nabywcy w wygląd projektu nieruchomości, a następnie w dokonywanie ewentualnych zmian. Poziom tej ingerencji decyduje o tym, czy wycena umowy jest objęta postanowieniami MSR 11 czy MSR 18. Należy dodać, iż w umowach o budowę nieruchomości przy stosowaniu wymogów MSR 11 warunek pierwszy, czyli zgodność z definicją umowy o usługę budowlaną – jest praktycznie zawsze spełniony.

Dodaj komentarz