Nowe regulacje dotyczące interpretacji ogólnych

Obowiązują one od 1 stycznia 2012 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej w jego nowym brzmieniu, każdy obywatel, przedsiębiorca (zarówno osoba fizyczna jak i prawna)  będzie mógł wystąpić do Ministra Finansów o wydanie interpretacji ogólnej.

W świetle nowych przepisów poprawnie złożony wniosek o wydanie interpretacji ogólnej musi zawierać uzasadnienie konieczności wydania interpretacji ogólnej a w szczególności:

  • przedstawienie zagadnienia oraz wskazanie przepisów prawa podatkowego wymagających wydania interpretacji ogólnej;
  • wskazanie niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych, oraz w takich samych stanach prawnych.

Interpretację ogólną wydaje się, jeżeli w dniu złożenia wniosku w sprawach, na które wskazuje wnioskodawca (podnosząc kwestię niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego), nie toczy się postępowanie podatkowe lub postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej albo od decyzji lub na postanowienie nie zostało wniesione odwołanie lub zażalenie.

Minister Finansów pozostawia wniosek o wydanie interpretacji ogólnej bez rozpatrzenia, jeżeli:

  • wniosek nie obejmuje wskazanych powyżej koniecznych elementów, lub nie spełnia on innych wymogów określonych przepisami prawa, lub
  • przedstawione we wniosku zagadnienie jest przedmiotem interpretacji ogólnej i stan prawny nie uległ w tym zakresie zmianie.

W sprawie pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej bez rozpatrzenia wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie.

Dodaj komentarz