Zgodnie z art. 94 § 2 KPC adwokat lub radca prawny, który wypowiedział pełnomocnictwo obowiązany jest działać za stronę jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że mocodawca zwolnił go od tego obowiązku. Każdy inny pełnomocnik powinien, mimo wypowiedzenia, działać za mocodawcę przez ten sam czas, jeżeli jest to konieczne dla uchronienia mocodawcy od niekorzystnych skutków prawnych.
Mając na uwadze brzmienie art. 94 § 2 KPC, należy uznać, że regułą pozostaje działalnie przez profesjonalnego pełnomocnika za mocodawcę jeszcze przez dwa tygodnie, natomiast zwolnienie pełnomocnika od tego obowiązku jest wyjątkiem od tej zasady. Wyjątki zaś, nie podlegają interpretacji rozszerzającej. Zatem błędne jest twierdzenie, że pełnomocnik nie ma obowiązku działania za stronę przez dwa tygodnie od wypowiedzenia pełnomocnictwa w sytuacji, gdy został ustanowiony nowy pełnomocnik (por. wyrok NSA Warszawa z 19.05.2009 r., II GSK 958/08).
Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez profesjonalnego pełnomocnika odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, powyższe wynika z brzmienia art. 94 § 1 w zw. z art. 94 § 2 KPC) – por. postanowienie SN z dnia 02.07.2002 r. I PZ 58/02.
Pełnomocnik, który wypowiedział pełnomocnictwo zobowiązany jest do działania za stronę przez okres dwóch tygodni, który to termin liczony jest od dnia doręczenia wypowiedzenia mocodawcy. W przypadku zwolnienia pełnomocnika od obowiązku działania przez mocodawcę, termin ten nie biegnie, mocodawca może, według swojego wyboru również skrócić ten dwutygodniowy termin. W przypadku ustanowienia adwokata przez sąd (z urzędu), po stronie profesjonalnego pełnomocnika nie występuje prawo do wypowiedzenia pełnomocnictwa, pomimo faktycznego istnienia stosunku pełnomocnictwa. Profesjonalny pełnomocnik zwraca się do sądu z wnioskiem o zwolnienie go z obowiązków pełnomocnika z urzędu – uzasadniając taki wniosek ważnymi powodami.