Stan faktyczny
Spółka wystawia i otrzymuje faktury od kontrahentów polskich w walucie obcej. Kwoty podatku są jednak na fakturze w złotówkach, co jest zgodne z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. ( obecnie rozporządzenie Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.).
Zapytanie dotyczyło czy wyceniając lub płacąc całą brutto fakturę, powstałe różnice kursowe, w szczególności te dotyczące podatku VAT będą mogły być zaliczone do kosztów lub przychodów podatkowych , jeśli Spółka stosuje w podatku dochodowym tzw. metodę rachunkową.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach( interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2011 sygn. IBPBI/2/423-706/11/AP) stwierdził iż w art. 9b ust. 2 ustawy o pdop zaliczeniu – przez podatników, którzy wybrali „metodę rachunkową” – odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów podlegają ujęte w księgach rachunkowych:
- różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych,
- różnice kursowe wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej oraz
- różnice kursowe z wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych.
Wyraźnie zostało podkreślone iż: „Z przepisu tego wynika, iż ustawodawca dał zgodę na zaliczanie różnic kursowych wyliczanych zgodnie z przepisami o rachunkowości a więc i w rozumieniu przepisów o rachunkowości”. I tym samym uznał stanowisko spółki, która chce te różnice rozliczać w podatku dochodowym za prawidłowe.
Potwierdził, iż rachunkowość determinuje rozliczenie w podatku dochodowym „Spółka rozpoznaje różnice kursowe zgodnie z ustawa o rachunkowości. Jeżeli zatem przepisy o rachunkowości obligują podatnika do naliczenia dla celów bilansowych różnic kursowych od przedmiotowej operacji gospodarczej, to mając na uwadze cytowany art. 9b ust. 1 i 2 ustawy o pdop, różnice te stanowią również różnice podatkowe i winny być uwzględniane w dokonywanych przez Spółkę rozliczeniach z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.”